مقاله کامل گریتینگ

مقاله جامع گریتینگ

مقاله جامع گریتینگ هدفش معرفی کامل انواع گریتینگ،از نوع گریتینگ فلزی وگریتینگ فایبرگلاس و هم چنین متعلقات گریتینگ می باشد. در این مقاله به اشکال مختلف گریتینگ،جنس صفحات مشبک،گالوانیزه گرم گریتینگ،سازندگان و فروشندگان این محصول پر کاربرد اشاره خواهد شد.

گریتینگ چیست؟

به قطعات توری شکل فلزی وصفحات مشبک که به صورت طولی و عرضی به وسیله تسمه ومیلگرد به یکیدگر متصل بوده و صفحات مشبکی را تشکیل می‌دهند، گریتینگ گفته می‌شود. از این محصول در بسیاری از صنایع استفاده شده و کاربری زیادی دارد. به‌عنوان‌ مثال جهت ایجاد سازه‌های فلزی همچون پل‌ها، در صنعت معماری و شهرسازی، تولید پله‌های ساختمان‌های بزرگ نظیر کارخانه‌ها، ایجاد سقف‌های کاذب یا پوششی برای کف استفاده می‌شوند.
این سازه‌های فلزی مشبک وشبکه دار، مزیت‌های وسیعی داشته و برای بسیاری از سازه‌های مختلف در صنایع عمرانی، صنایع نفت،گاز وپتروشمی،نیروگاهها وتصفیه خانه ها،صنایع فولاد وسیمانو… وسیله‌ای ضروری محسوب می‌گردند. از جمله مزایای گریتینگ مقاومت بسیار بالای آن‌ها بوده که عمری طولانی نصیب این محصول می‌کند. همچنین امکان ورود و خروج هوا، رد شدن نور از میان شبکه‌ها، آب‌گیر بودن و از همه مهم‌تر قیمت ارزان و مناسب آن باعث شده از این محصولات مشبک به ‌وفور استفاده گردد.

انواع و اشکال گریتینگ

گریتینگ انواع مختلفی داشته، به‌ طوری ‌که به اشکال و مدل‌های گوناگونی تولید می‌شود؛ گریتینگ از نوع تسمه درتسمه، تسمه در نیم تسمه، تسمه در میلگرد با مش بندی وچشمه های مختلف مطابق با استاندارد که همگی فلزی بوده وپوشش گالوانیزه گرم میشوند. البته نوع فایبرگلاس و کامپوزیتی ان نیز وجود دارد که مطابق با استانداردهای رایج خود تولید میگردند.

مصارف گریتینگ

موارد مورد استفاده از گریتینگ در صنایع و کاربردهای مختلفی بوده و به جهت عمر بالا، ماندگاری قابل توجه و هزینه ارزان، استفاده از آن‌ها بسیار متداول است. از این سازه‌های فلزی در سقف‌های کاذب به ‌ویژه در کارخانه‌ها و شرکت‌ها به‌عنوان پوشش کف زمین، ورق‌ها و صفحات محافظ، به‌عنوان پله‌ها در اکثریت کارخانه‌ها، به ‌صورت پل و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدل‌های ظاهری گریتینگ

در مقاله انواع گریتینگ ، صفحات مشبک را به سه دسته گریتینگ کلی از نظر ظاهری تقسیم میکند. دسته اول همان فلزی بوده که جهت جلوگیری از خوردگی آن را پوشش گالوانیزه می کنند. دسته دوم از استنلس استیل وآلومینیوم بوده که با توجه به ماهیت متریال دیگر نیاز به پوشش ندارند. ودسته سوم گریتینگ های فایبرگلاس و کامپوزیتی بوده مه در رنگهای مختلف و طولهای استاندارد به صورت پنل ساخته می شوند. این دسته در ضخامتهای 25،30،38،50 میلی متر با مش بندی 38*38 تولید میگردند.

جنس گریتینگ

گریتینگ به‌ صورت دو نوع جنس متفاوت فلزی و غیرفلزی تولید می‌شود. مدل‌های غیرفلزی آن مانند گریتینگ فایبرگلاس و گریتینگ کامپوزیت بوده و مدل‌های فلزی همچون گریتینگ گالوانیزه، گریتینگ فولادی و گریتینگ چدنی است. از این محصولات در صنایع مختلف برحسب کاربردهای متفاوتشان استفاده می‌شود.

گریتینگ گالوانیزه

گریتینگ گالوانیزه از جنس فلز فولاد ساخته شده که با پوششی محافظ از روی پوشانیده می‌شوند این محصولات در سایزهای متفاوت و اشکال گوناگون قابل‌عرضه هستند این محصول در ابعاد واندازه های مختلف مطابق با نیاز مشتری تولید وبا مش بندی و فواصل استاندارد طبق دیتیل اجرایی گریتینگ از سوی کارفرما تولید،جوشکاری وونهایتا گالوانیزه وبسته بندی میگردند استاندارد رایج جهت پوشش گالوانیزه استاندارد ASTM A123 بوده که ضخامتهای پوشش روی و گالوانیزه بر اساس ضخامت تسمه کاملاً تعریف شده است.

گریتینگ فایبرگلاس

گریتینگ فایبرگلاس یا همان کامپوزیت محصولی غیرفلزی از خانواده گریتینگ‌ها بوده که مانند یک عایق با قدرتی بسیار بالا عمل می‌کنند. در مواردی همچون عایق دما و عایق‌کاری اتاق های برق کاربردی فزاینده داشته و در برابر گرما و حرارت بسیار بالا مقاوم‌اند.حتی در برابر مواد اسیدی و خورنده نیز مقاومت خوبی داشته و دچار خوردگی و خرابی نمی‌شوند. این محصول در سایزها و اشکال مختلف حتی با نظر شخصی مصرف‌کننده ساخته می‌شوند. از کاربردهای گریتینگ فایبرگلاس می‌توان به استفاده از این محصول در صنایع نفتی، پتروشیمی، آب‌وهوای مرطوب، موتورخانه‌های کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها اشاره کرد.

سازندگان گریتینگ

در تمامی دنیا شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلفی به‌عنوان سازنده گریتینگ به تولید و عرضه محصولات فلزی و غیرفلزی این ابزار پرداخته و برای این کار از فناوری‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اگرچه تولید این محصول کاربردی به دو روش سنتی و مدرن انجام می‌گیرد، ولی در روش‌های سنتی از برش و پانج تسمه‌های با قالب های متنوع انجام میگردد و نسبت به روش‌های به‌روز و پیشرفته‌تر امروزی، دارای سرعت پایین‌تری است.
در روش‌های مدرن و بهینه از دستگاه‌های تمام‌اتوماتیک با نام دستگاه الکتروفورج استفاده می شود. با استفاده از این فناوری، خطای انسانی بسیار کاهش‌ یافته و از تولید گریتینگهای نامرغوب نیز جلوگیری می‌شود همین امر موجب بالا رفتن کیفیت کار در ساخت گریتینگ بالأخص از نوع فلزی و گالوانیزه شده آن می‌شود که گریتینگ الکتروفورج نامیده می شود

فروش گریتینگ

به دلیل کاربرد فراوان گریتینگ در صنایع مختلف، قیمت‌گذاری و فروش گریتینگ مقوله‌ای حساس برای کارخانه‌داران و مجریان صنایع و تولید مواد است. به ‌طور کلی قیمت این ابزار با توجه به مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن تعیین ‌شده و به مواد مصرفی جانبی و هزینه گالوانیزه شدن آن نیز بستگی دارد.

تسمه از جمله اصلی‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده این محصول بوده و به همین علت هزینه تسمه نیز در قیمت فروش گریتینگ تأثیرگذار است. علاوه بر آن قیمت‌های سایر تجهیزات جانبی همچون میلگرد، چهار پهلو، نیم تسمه و اجرت و قیمت گالوانیزه نیز همگی به‌ صورت روز محاسبه ‌شده و در برآورد هزینه گریتینگ مؤثر است.

اجرا و نصب گریتینگ

در مقاله جامع گریتینگ به روش های نصب گریتینگ هم اشاره گردیده است .روش‌های نصب گریتینگ به طرق گوناگونی بوده و نیازمند بست‌ها و نگه‌دارنده‌های قوی و تخصصی است. به‌خصوص برای اجرا و نصب گریتینگ از نوع فلزی گالوانیزه، وجود بسته‌ای فلزی کاربردی و لازم است. در مواقعی جهت نصب گریتینگ از فرایند جوشکاری استفاده میکنند. اما در بسیاری از مواقع نیاز هست که گریتینگ جابجا گردد یا نیاز با اصلاح و تعمیر داشته باشد،در این صورت بهترین راه جهت نصب گریتینگها،استفاده از کلمپو بست گریتینگ می باشد که مطابق با استاندارد برای هر متر مربع از گریتینگ چهار عدد بست و کلمپ گریتینگ نیاز است.

نتیجه‌گیری

امروزه استفاده و کاربرد گریتینگها چه از نوع فلزی چه از نوع فایبرگلاس بسیار مورد توجه قرار گرفته است واستفاده و نصب این صفحات مشبک بخش لاینفک بسیاری از صنایع شده است. متاسفانه می بایست فرهنگ و کاربرد این محصول را در شهر و شهر سازی توسط بخش عمرانی شهرداری ها و اداره راه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. امید است مقاله جامع گریتینگ توانسته باشد اطلاعات مکفی از انواع گریتینگ را به خوبی بیان کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Solve : *
12 − 10 =


دسته‌ها

فهرست